Фазан сріблястий у Подільському зоопарку

Фазан сріблястий – нащадок двох богинь

Фазан срібний – (Lophura nycthemera) – вид птахів сімейства фазанових – один з найвідоміших видів з роду широкохвостих фазанів. У видовій назві цієї птиці поєднані імена двох богинь – Нікти (богиня ночі) і Гемери (богиня дня). Таке ім’я цьому птахові  дав Карл Лінней у 1758 році через контрастне оперення самців срібного фазана. У них верх білий, а нижня частина тіла – чорна.

А у деяких джерелах срібного фазана ще називають – білим феніксом.

Широка популярність цих птахів у Китаї не викликає сумнівів. Їхні зображення збереглися на багатьох давніх шовкових картинах і вишивках. А стародавні поети згадували цих птахів у своїх віршах ще 5 тисяч років тому.

Ареал поширення срібного фазана включає території Південно-Західного Китаю, східної Бірми, південь В’єтнаму, південний захід Камбоджі, південний схід Таїланду, Лаосу і північний острів Хайнань.

У В’єтнамі срібний фазан зазвичай зустрічається в тропічних лісах вище 900 м., а у вічнозелених, листяних і соснових лісах – вище 1200 м. над рівнем моря.

У Китаї він населяє гірські ліси, бамбукові гаї, щільні чагарники і папоротеві зарості на висотах від 1500 до 1800 м. над рівнем моря.

В основний раціон харчування фазанів у вільному середовищі входять фрукти, ягоди, насіння, бруньки, вегетативні частини рослин, цибулини і бульби, а також різні комахи, черв’яки, слимаки і дрібні рептилії.

Глобальна чисельність населення срібного фазана не визначена, не дивлячись на широке розповсюдження. Чисельність цього виду в Китаї оцінюється приблизно в 10 000 гніздових пар.

Систематика срібного фазана до недавнього часу була вкрай заплутаною і суперечливою в багатьох аспектах. Річ у тім, що ареал срібного фазана на сході перекривається ареалом непальського фазана (Lophura leucomelanos) і в районі змішування цих видів є гібриди, які вчені описували як нові види.

В даний час офіційно визнано 15 підвидів, які розрізняють за особливостями забарвлення самців. Але номінальний підвид срібного фазана (Lophura nycthemera nycthemera) найбільш поширений в неволі.

Самець срібного фазана має довгий чорний чубчик, чорне підборіддя і горло. Живіт глянсовий синювато-чорного кольору. Інша частина тіла біла, або сіра з тонкими чорними лініями.

Однією з найбільш помітних особливостей є яскраво-червона маска на голові з борідками, які використовуються під час залицяння. Молоді срібні фазани отримують таке оперення лише на другий рік життя.

Самки срібного фазана непоказні і в цілому  оливково-коричневого кольору.

Самці великих підвидів срібного фазана мають загальну довжину тіла від 120 – до 125 см., в тому числі хвоста – до 75 см. Самці найменших підвидів ледь досягають 70 см. Маса тіла самців може варіювати від 1.13 – до 2 кг. Самки всіх підвидів помітно менші.

Шлюбний період срібних фазанів розпочинається досить рано. Їхнє яйце можна знайти вже тоді, коли на грунті ще лежить сніг. У цей час самці видають протяжний голосний свист, розпускають пір’я і чубчик на голові.

Срібний фазан є полігамним видом і в природному середовищі статеве співвідношення в зграях становить один півень на 4-5 курей. Статевозрілими срібні фазани стають зазвичай на другий рік життя.

Розмір кладки яєць фазана варіює від 6 – до 15 яєць. Інкубаційний період складає 26-27 днів.

Самці, незважаючи на свою репутацію, також беруть участь у вирощуванні пташенят. А в разі відсутності матері, здатні взяти на себе всі турботи по вихованню пташенят. Вони ж швидко ростуть і можуть літати уже через пару тижнів після вилуплення.

Фазан сріблястий у Подільському зоопарку
Фазан сріблястий у Подільському зоопарку