Косуля у Подільському зоопарку

Косуля

Сарна – (Capreolus Gray) – рід ссавців з родини оленевих (Cervidae). Цей рід інколи називають також «дикі кози» або «козулі».

До певної міри назву «козуля» можна розглядати як відповідник латинської назви, в якій корінь «Capra» означає «козу», а зменшувальний суфікс «olus» формує діючу власну назву.

На відміну від «козулі», у сарни, як тлумачить цю назву В. Даль, «ріжки оленячі». Подібність назви «косуля» до слів «косити(ся)», «косий» є, очевидно, випадковою і не пов’язана з жодною з особливостей роду Capreolus. У російськомовній літературі початку і середини ХХ ст. також існувала аналогічна назва «козуля», проте приблизно з 1970 р. її трансформували у «косуля».

Отож, європейська косуля не поступається в граціозності оленям. Самці мають невеликі розгалужені роги. Забарвлення влітку темно-руде, взимку сіро-буре. В районі хвоста біла пляма. Хвіст дуже малий.

Доросла особина досягає в довжину 1,3 м., заввишки 75см., вага самця в середньому становить 20-30кг., а у самки вона трохи менша.

На особливу увагу заслуговують очі козулі – великі і виразні.

Роги мають лише самці. На першому році життя тварини вони з’являються у вигляді невеликих виступів, а за 6-7 місяців досягають повного розвитку. Однак перші роги самець скидає. І лише до  третього року життя вони набувають остаточної форми.

Граничний вік козулі – 11-12 років. Зафіксовані випадки, коли самці доживали до 16 років.

У західній частині Палеарктики поширена європейська косуля (Capreolus Capreolus), далі на сході живе сибірська косуля (Capreolus pygargus), що відрізняється більш великими розмірами і великими, широко розставленими горбкуватими рогами. Мешкає цей рід в листяних і змішаних лісах, і в відкритих місцевостях по чагарниках.

Статево-зрілого віку косулі досягають в 1-2 роки.

Гін у них починається у липні в західних регіонах Європи і в серпні-вересні – в інших регіонах. Він триває близько місяця. Вагітність – 9 місяців.

Молоді самки народжують одне  дитинча, а дорослі – два-три вагою 1-1,3кг.

Середній вік життя – до 15 років.

Сарни  мітять свою територію за допомогою запаху. На голові і шиї самців розташовані сальні і потові залози, які виділяють пахучу речовину. Вона залишається на рослинах, з якими контактує тварина.

А ще козулі спілкуються за допомогою звуків. Найбільш відомим з яких вважається гавкіт.

Гавкають косулі тоді, коли відчувають тривогу. Самки можуть свистіти, коли в період гону до них наближається самець.

Для самців характерний звук, схожий на пихтіння або шипіння. Його він видає, коли переслідує самку під час гону і коли виявляє суперника. Іноді шиплять і самки, якщо вони стурбовані і налаштовані агресивно.

Сигналом про небезпеку  є удари передніми ногами об землю і високі  стрибки.

Людина здавна наділяла косуль романтичними рисами, зображала її на полотні.

Відомим є малюнок Ніко Піросмані, який називається «Сарна на тлі ландшафту». Кілька полотен із сарнами належить перу німецького художника-експресіоніста Франца Марка.

В Україні існує декілька населених пунктів з назвою Сарни. Це місто на Рівненщині і села у Львівській та Черкаській областях.

Козуля у Подільському зоопарку
Козуля у Подільському зоопарку
Козуля у Подільському зоопарку
Козуля у Подільському зоопарку