Альавка Подільського зоопарку

Лама – «обличчя» «Winamp»

Лама (Lama glama) – південноамериканський ссавець із сімейства верблюжих, одомашнений індіанцями Анд. Відігравала важливу роль у скотарстві інків. Хто каже, що 4 тис. років тому, а хто – і 6 тисяч.

До 2001 року у лами була близька родичка – альпака, котру помилково віднесли до роду лам. Але після вказаної дати систематику виду змінили і лама залишилась на одинці зі своєю славою.

Висота дорослого самця лами в загривку складає приблизно 120 сантиметрів. Шия досить тонка, голова дрібна, зазвичай високо піднята, вуха високі, загострені. У домашніх лам шерсть досить м’яка, середньої довжини; масть варіюється від чисто білого до чорно-бурого.

Статева зрілість самців настає у 3 роки. У самок – у 12 місяців.

Вагітність лами триває 350 днів, після чого народжується одне дитинча. За сприятливих умов його життя може тривати 20 років.

Лами були одомашнені більше чотирьох тисячоліть тому на території нинішнього Перу. У 1553 році дається їх перший опис і зображення в книзі “Хроніка Перу” Сьеса де Леона.

Предки лам – гуанако жили на високогірних плато в Андах. Цей вид і досі використовується для перевезення вантажів через гірські хребти по стежках, недоступних для сучасного транспорту. Одна тварина переносить за день 27-45 кг. на відстань близько 24 км. Якщо в’юк занадто важкий, лама зупиняється і сідає, ніяке покарання не змусить її надриватися.

В епоху панування іспанців у Південній Америці лам використовували для роботи в шахтах. Лами краще інших тварин пристосовані до життя на високогір’ї. Тому в останні роки їх використовують і в європейських Альпах. Але це стосується лише самців лами. Самок використовують лише для розмноження. Їх ніколи не доять і не нав’ючують.

На відміну від верблюдів, лама не має горба. А в іншому мають з ними багато спільних рис: зуби-різці у верхній частині щелепи, мозолясті подушечки на підошві роздвоєних копит, що сприяє адаптації до кам’янистого грунту, пережовування жуйки, якою тварина може плювати у збудженому стані.

Звичні до життя у суворих умовах гір лами дуже невибагливі до харчування. Наприклад, вони їдять у вісім разів менше за коня.

Давні інки ставились до лам з шанобою. Вони не вживали м’яса цих тварин, але під час релігійних свят самців-дитинчат приносили в жертву богам.

При схрещуванні самця одногорбого верблюда і самки лами отримують гібрид, на названий «кама».

Усі чотири представники сімейства верблюжих, котрі зустрічаються в Південній Америці, при міжвидовому схрещуванні дають потомство. У лами і альпаки його називають уарісо (ісп. Huarizo), а у вікуньї і альпаки – paco-vicuna, нездатних до розмноження.

Ще одна риса осучаснення лам – їх можна використовувати як… сторожових собак. Лами миттєво реагують на наближення до себе будь-чого стороннього: людини чи тварини. Спочатку тварина біжить назустріч небезпеці, тим самим подаючи сигнал господареві, потім уже тікає з місця події.

І найдивніше. Лама стала талісманом ком’ютерного музичного програвача «Winamp». Ну, ти ж, звичайно, знав про це.

Та, всупереч цифровому розмноженню, у реальному житті лам стає все менше. Їх не розводять заради шерсті, а інші функції тварини давно перебрала на себе техніка. Їхня кількість все ще значна – 3.7 млн. голів. І три чверті з них мешкають у Болівії.

Лама Подільського зоопарку
Лама Подільського зоопарку
Лама Подільського зоопарку
Лама Подільського зоопарку
Лама Подільського зоопарку
Лами Подільського зоопарку

ДОВІДКА
У Подільському зоопарку мешкає понад 220 тварин.

Понад 110 ссавців 38 видів:

парнокопитних 19 видів, 63 екземпляри;

копитних 4 види, 7 екземплярів;

мозоленогих 3 види, 6 ексземплярів;

хижаків 6 видів, 17 екземплярів;

гризунів 3 види, 12 екземплярів;

приматів 3 види, 6 екземплярів.

Понад 100 птахів 25 видів. З них 7 екземплярів хижаків 5 видів.

P.S. Кількість голів тварин є величиною не постійною і подається округлено.