Мавпа гамадрил

Мавпа гамадрил або плащоносний павіан, сірий павіан (Papio hamadryas). В перекладі з латинської «hamadryas» означає «лісова німфа».

Гамадрил – єдиний з павіанів, що мешкає і за межами Африки.

Традиційний же ареал їхнього поширення – Ефіопія, Судан, Сомалі, Аравійський півострів, Ємен.

В даний час в Єгипті і сільськогосподарських районах Північно-Східної Африки вже немає диких гамадрилів. Але в гірських і важкодоступних районах Ефіопії, Еритреї та Ємену цей вид є звичайним.

Плащоносний павіан – порівняно велика мавпа, що досягає одного метра довжини. У молодих самців довжина тіла 75-80 см, у самок – 50-60 см, хвіст досягає 50-55 см. Важать дорослі особини 20-30 кг; самки – 10-15 кг.

У спілкуванні між собою члени стада використовують до 30 звукових сигналів, міміку і жести.

Шерсть у цих павіанів кольору сухої трави, сірих відтінків. Самці мають на голові, плечах і грудях довге волосся, що утворює щось схоже на гриву і мантію. Звідси і назва «плащоносні».

Сідничні мозолі мавп мають червоне забарвлення. Гола шкіра обличчя – брудно-тілесного кольору. Самки забарвлені темніше самців і волосся гриви у них коротше.

Гамадрили зазвичай тримаються великими групами по 100-150 голів. Поодинці зустрічаються вкрай рідко. У кожному стаді мешкає 10-15 великих старих самців, що мають при собі невеликі гареми.

Живуть мавпи завжди на землі, незважаючи на уміння спритно лазити по деревах. Вони пересуваються на чотирьох лапах і з зігнутим хвостом. У пошуках їжі можуть долати відстані до 60 км. щодня.

Раціон у гамадрилів складається з коренів і плодів рослин, соковитого листя, а також равликів, черв’яків і комах, у пошуках яких вони перевертають каміння. Групи тварин нерідко нападають на плантації культурних насаджень.

Розмножуватися тварини можуть вже з 4-5 років. Цей процес не пов’язаний з певним сезоном. Самка через 170 діб після спарювання найчастіше народжує одне дитинча і дуже до нього прив’язана. У деяких випадках може тягати з собою померлу дитину кілька днів.

Молоді гамадрили в неволі добре приручаються, стають ручними. Дорослі ж самці, навіть вирощені серед людей з віком дичавіють.

У дикій природі група гамадрилів, потривожена появою ворогів, піднімає оглушливий крик і виття. Піднявшись на скелі, вони можуть з метою оборони скидати каміння.

Стародавні єгиптяни вважали гамадрилів втіленням бога Бабі і шанували як священних тварин. Трупи померлих тварин іноді навіть муміфікували.

Живуть гамадрили 12-15 років, зрідка – більше. Але в неволі, де немає небезпек, один з представників цього виду прожив у зоопарку Калгарі 30 років.

Інший «плащоносій» на ім’я Фред, що жив у Кейптауні (ПАР), прославився тим, що став лідером банди мавп, котра займалася псуванням автомобілів, нападом на туристів і місцевих жителів, крадіжками продуктів харчування. Його діяльність набула таких масштабів, що привернула до себе увагу міської влади.

Мавпа гамадрил Подільського зоопарку
Мавпа гамадрил Подільського зоопарку
Мавпа гамадрил Подільського зоопарку
Мавпа гамадрил Подільського зоопарку
Мавпа гамадрил Подільського зоопарку
Мавпа гамадрил Подільського зоопарку

 

ДОВІДКА

У Подільському зоопарку мешкає понад 220 тварин.

Понад 110 ссавців 38 видів:

парнокопитних 19 видів, 63 екземпляри;

копитних 4 види, 7 екземплярів;

мозоленогих 3 види, 6 ексземплярів;

хижаків 6 видів, 17 екземплярів;

гризунів 3 види, 12 екземплярів;

приматів 3 види, 6 екземплярів.

Понад 100 птахів 25 видів. З них 7 екземплярів хижаків 5 видів.

P.S. Кількість голів тварин є величиною не постійною і подається округлено.