Ведмідь бурий. Подільський зоопарк

Михайло Потапович – ведмідь, чи людина?

За легендами, бурий ведмідь – це людина, яку Бог в покарання за різні провини, зробив звіром.

Вважалося, що коли зняти шкуру з ведмедя, він виглядатиме як людина. У ведмедя людські очі, ступні і пальці. І повадки теж людські: він вміє ходити на двох ногах, вмивається, няньчить і любить своїх дітей, радіє і сумує, розуміє людську мову і сам іноді розмовляє.

Ведмідь навіть постить у Різдвяний піст – спить і смокче свою лапу.

Протягом багатьох століть людина намагалася зрозуміти ведмедя і зобразити його в мистецтві. На деяких малюнках, виявлених в печерах Європи, зображені схожі на ведмедів істоти. Нашим предкам уявлялась присутність міфічних ведмедів і в небесах. Назви сузір’я Великої і Малої Ведмедиці назавжди увійшли в астрономію.

Народи, що жили поряд з ведмедями, наділяли їх всілякими дивовижними рисами, описували у епосах.

І таких було багато. Адже бурий ведмідь, або звичайний ведмідь (Ursus arctos) досить довго був поширений по всій Європі.

Його ареал досягав Північно-Західної Африки. На Сході через Сибір і Китай доходив до Японії. У Північну Америку він, ймовірно, потрапив близько 40 000 років тому з Азії і розселився від Аляски і до півночі Мексики.

Зараз бурий ведмідь, значною мірою, винищений на великій частині колишнього ареалу. І лише у країнах Скандинавії та лісах Центральної Європи і в Карпатах його ще можна зустріти у дикій природі.

Ареал бурого ведмедя в Сибіру займає майже всю лісову зону. А північна межа ареалу збігається з південним кордоном тундри.

Популяційні відмінності між бурими ведмедями такі великі, що колись їх розділяли на безліч самостійних видів. Лише у Північній Америці їх нараховували до 80. Сьогодні всіх бурих ведмедів об’єднують в один вид з кількома географічними расами або підвидами.

Живе ведмідь поодиноко на окресленій ним самим ділянці 70 – 400 км. Причому у самок вони значно-значно менші. Це можна визначити за запаховими мітками, які робить ведмідь і «задираками» – подряпинами на примітних деревах.
Бурий ведмідь всеїдний, але три чверті його раціону – ягоди, жолуді, горіхи, коріння, бульби і стебла трав. Коли їх не вистачає, ведмідь може зайти і в посіви культурних рослин.

Влітку комахи і їх личинки часом складають до третини раціону ведмедя.

Хоча хижацтво не є зразковою стратегією бурих ведмедів, вони добувають і копитних – косуль, ланей, оленів.

 Сезонним об’єктом харчування служить риба під час нересту.

А як бурий ведмідь любить мед, то вже відомо і з казок.

З осені Михайло Потапович залягає у барлогу.

Як правило, для цього він обирає бурелом під вивернутим корінням дерев. Рідше ведмеді викопують притулок в землі або займають печери і ущелини скель. Бувають і улюблені місця зимівлі, куди вони збираються рік від року з цілої округи.

У різних районах ведмежий сон триває від 75 до 195 днів. Залежно від кліматичних та інших умов. А на півдні ареалу, де зима малосніжна, ведмеді не залягають у сплячку взагалі.

Всупереч поширеній думці, зимовий сон у бурого ведмедя неглибокий; температура його тіла у сні коливається між 29 і 34 градусами. У разі небезпеки тварина прокидається і покидає барліг, вирушаючи на пошуки нового.

Тічка у ведмедя триває з травня до липня 10-30 днів. Під час гону між самцями можуть виникати бійки за самку, що іноді навіть закінчуються смертю одного з бійців. Самка може паруватись з кількома самцями під час однієї тічки.

Вагітність у ведмедиці протікає з латентною стадією, ембріон не починає розвиватись приблизно до листопада, аж коли самиця лягає в барліг. Всього ж вагітність продовжується 6-8 місяців. Ведмедиця народжує 2-3, зрідка 4 або навіть 5 ведмежат вагою 340-680 грамів.

Лактація та годування ведмежат молоком можуть продовжуватись до 18 місяців.

Батько своїм потомством не займається, ведмежат виховує одна самиця. Часто з ведмежатами, що народились цього року, біля самки перебувають торішні ведмежата (зазвичай також самиці), так звані «пестуни». Такі «пестуни» остаточно відділяються від матері на 3-4 році життя.

Статевої зрілості ведмеді досягають у 4-6 років, але рости продовжують до 10-11 років. Тривалість життя в природі – 20-30 років, в неволі – 47-50.

 Незважаючи на незграбний вигляд, бурий ведмідь може швидко бігати – до 50 км. на годину, чудово плаває і в молодості добре лазить по деревах.

За приблизними оцінками, зараз у світі нараховується до 200000 бурих ведмедів. З них більшість живе в Росії – 120000, США – 32500,  Канаді – 21750. У Європі збереглося близько 14000 особин.

Ведмідь бурий. Подільський зоопарк
Ведмідь бурий. Подільський зоопарк

ДОВІДКА

У Подільському зоопарку мешкає понад 220 тварин.

Понад 110 ссавців 38 видів:

парнокопитних 19 видів, 63 екземпляри;

копитних 4 види, 7 екземплярів;

мозоленогих 3 види, 6 ексземплярів;

хижаків 6 видів, 17 екземплярів;

гризунів 3 види, 12 екземплярів;

приматів 3 види, 6 екземплярів.

Понад 100 птахів 25 видів. З них 7 екземплярів хижаків 5 видів.

P.S. Кількість голів тварин є величиною не постійною і подається округлено.