Вівця чотирирога Подільського зоопарку

Вівця домашня чотирирога

Породи овець з безліччю рогів мають довгу історію і зазвичай походять з Великобританії або Іспанії. Згадки про багаторогих овець зустрічаються з середини XVII століття. Тобто, це не результат новітніх експериментів людини з генами. Мутація відбулася сама по собі.

Зазвичай рогів у таких овець чотири. Але буває і шість. Іноді вони розвиваються асиметрично. З одного боку голови у вівці один ріг, а з іншого – два або навіть три.

Багаторогість характерна для п’яти порід овець, але може раптом виявитися і у представника звичайної породи.

Всі породи овець з чотирма рогами – рідкісні, оскільки є примітивними. Тобто з відсталими господарсько-корисними ознаками.

Одна з найстаріших порід багаторогих овець – «вівці святого Якова» (Jacob sheep). Ще їх називають Джакобами. Це англійська порода дрібних рябих довгохвостих овець.

Довжина їх тіла становить 80-100 см., висота в холці – в середньому 85 см. Вівці середнього розміру. Вони важать 36 – 82 кг.

Харчуються представники цієї породи різноманітною трав’янистою рослинністю. Дуже люблять сіль. Вважається, що для нормального розвитку овець Джакоба необхідний свіжий водопій.

Статевої зрілості вівці досяють вже в 6-місячному віці, але до розмноження допускаються лише у віці не менше 1,5 роки. Зазвичай вівця приносить 1-2 ягнят. Тривалість їх життя 12-18 років.

Історія породи сягає в глиб віків і замість точних даних про походження, доводиться мати справу з легендами. Вважається, що саме цю породу овець святий Яків отримав від свого тестя. І його нащадки, разом з вівцями, розселилися в Північній Африці, Іспанії та Англії.

Згідно з іншою легендою, предків цих овець в Англію завезли вікінги. Тому в цих овець така щільна, груба шерсть і такий незалежний характер. Скептики стверджують, що цього бути не може, оскільки вівці святого Якова – довгохвості, а вівці вікінгів – короткохвості.

Вважається, що традиційно овець святого Якова розводили для отримання всього потроху: м’яса, вовни, молока.

А ще їх розводять в парках як декоративну тварину. Є докази того, що вівці Якова менше витоптують і ушкоджують рослини, ніж вівці інших порід.

Не менш дивною є версія про те, що «чотирирогі» можуть працювати сторожем на фермі. Звучить дивно, але це так. Це кучеряве чудовисько виконує функції сторожового пса – обходить дозором володіння, заганяє назад всіх тих «малорогих», які наважилися залишити рідні межі, і проганяє геть чужих, які намагаються проникнути на ферму – від лисиць і пацюків до бродячих собак і людей.

При цьому часу на порожній гавкіт (мекання) тварина не витрачає – відразу без розмов б’є рогами.

А тим часом вівця з давніх часів служила символом лагідності, поступливості і гречності. Саме вона, а не більш кмітлива і пустотлива коза, ототожнюється в Біблії з праведністю. Образ овечих стад став поширеним штампом в поезії та живопису Середньовіччя. Трубадури і поети оспівували елегійне життя пастухів в оточенні овечок як ідеал життєвої гармонії. Цей стиль в мистецтві називається пасторальним.

Вівця чотирирога Подільського зоопарку
Вівця чотирирога Подільського зоопарку
Вівця чотирирога Подільського зоопарку
Вівця чотирирога Подільського зоопарку
Молодняк чотирирогої вівці 2017
Молодняк чотирирогої вівці 2017 у Подільському зоопарку